پروانه بهره برداری

پروانه بهره برداری : مجوزی است که کلیه واحدهای صنعتی که اقدامات لازم، شامل تامین زمین وتاسیسات و احداث ساختمان ، رابرای نصب ماشین آلات خط تولید تامین نیروی انسانی مورد نیاز و تولید آزمایشی را انجام داده اند اعم از اینکه دارای جواز تاسیسبوده یا نبوده داده می شود. (( تمام فرآیند های سرمایه گذاری از جمله صدور مجوز های مذکور از طریق سامانه بهین یابwww.behinyab.ir   صورت می پذیرد )(

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پروانه بهره برداری

 1. درخواست تايپ شده ازسوي مديرعامل واحد توليدي به اداره نظارت جهت صدور پروانه بهره برداري
 2. تكميل فرم وضعيت و امكانات ساختمانی موسسه وتطبيق آن با نقشه ارائه شده
 3. تصوير برابر اصل شده پشت و روي پروانه بهره برداري صنايع يا جهاد كشاورزي /جوازكسب
 4. كروكی دقيق آدرس محل
 5. نقشه دقيق ساختمان با مقياس ۱۰۰/۱ یا ۲۰۰/۱ با ذكر متراژ كليه قسمتها و تهيه راهنماي نقشه
 6. ارائه روزنامه رسمی ثبت شركت
 7. ارائه ليست تجهيزات خط توليد و تجهيزات آزمايشگاه
 8. تكميل مدارک مربوط به مسئول فنی كارخانه
 9. ارائه فیش بانکی

پروانه بهره برداری

مراحل اخذ پروانه بهره برداری

 • درخواست کتبی متقاضي جهت صدور پروانه بهره برداری
 • ارائه مدارک لازم برای اخذ پروانه بهره برداری توسط متقاضی
 • استعلام از سازمانهای ذيربط
 • بازدید و بررسی از سوی كارشناس و مشخص نمودن حداکثر ظرفيت و تعيين مندرجات پرسشنامه تكميل شده از سوی متقاضي
 • تاییدیه هزينه تمبر پروانه بهره برداري
 • و مرحله آخر صدور پروانه بهره برداری

مزایای پروانه بهره برداری

   – دارنده پروانه بهره برداری میتواند از کلیه امتیازات و مشوق هایی که وزارت صنعت ، معدن و تجارت برای واحد های تولیدی فغال در نظرمی گیرد استفاده نماید

   – اعتبار پروانه بهره برداری از تاریخ صدور تا مادامی که واحد تولیدی فعال بوده و قادر به ارائه لیست بیمه و قبوض پرداختی می باشد و نسبت به ثبت آمار تولید در سایت آمار صنعت اقدام می نماید نامحدود و دائمی می باشد.

–  دارندگان پروانه بهره برداری با اخذ پروانه بهره برداری می توانند علامت استاندارد برای واحد های صنعتی خود بگیرند.

–  دارندگان پروانه بهره برداری می توانند در مناقصه های دولتی و همچنین مناقصه های خصوصی به عنوان تولید کنندگان کالا شرکت کنند .

–  با داشتن پروانه بهره برداری تهیه مواد اولیه پلاستیک و شیمیایی از پالایشگاه ها و شرکت ها به قیمت دولتی خواهد بود .

–  امکان دریافت پروانه ساخت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای دارندگان پروانه بهره برداری جهت محصولات غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی؛

ابطال پروانه بهره برداری

ابطال پروانه بهره برداری درصورتی اتفاق می افتد که واحدهایی که فاقد امکانات تولید باشند و نمی توان آنها را بعنوان یک واحد تولیدی فعال تلقی کرد و همچنین با اعلام درخواست کتبی دارندگان پروانه بهره برداری مبنی بر باطل کردن پروانه بهره برداری پروانه بهره برداری باطل می شود .

اصلاح پروانه بهره برداری

متقاضی گاهی ممکن است جهت افزودن ماشین آلات ، زمین ، زیر بنا و یا تغییر آدرس اقدام به تغییر و یا اصلاح پروانه بهره برداری کند با پر کردن فرم اصلاح پروانه بهره برداری هم کتبی هم اینترنتی و ارائه به کارشناس مربوطه و پس از طی مراحلی در صورت موافقت آن ادارات پروانه بهره برداری صادر می گردد .

برای انتقال پروانه بهره برداری موافقت اولیه سازمان جهت انتقال به محل مجاز صنعتی با رعایت ضوابط سایر ارگانها از جمله سازمان حفاظت محیط زیست الزامی می باشد.

همچنین موسسه حقوقی تکسفیر با بیش از یک دهه سوابق کاری درخشان در امر اخذ انواع جواز صنایع ، کشاورزی ، بهداشتی ، اخذ انواع پروانه و تدوین طرح توجیهی و خرید ، فروش و انواع جواز و پروانه ها امکان ارائه مشاوره های فنی تخصصی به واحدهای صنعتی تولیدی را فراهم می سازد .