انتقال سهام شرکت

انتقال سهام شرکت

نقل و انتقال سهام یا سهم الشرکه در شرکتها بر طبق قانون تجارت با تنظیم صورتجلسه ای در مجمع عمومی فوق العاده انجام می گیردو پرداخت مالیات نقل و انتقال سهام میزان سهام جابه جا شده در اداره دارایی امکان پذیر است.

نقل و انتقال سهام با حضور شرکا و رضایت آنها امکان پذیر است.نکته مهمی که وجود دارد این است که تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی جهت انجام صورتجلسه نقل و انتقال سهام الزامی می باشد.

در شرکتهای سهامی خاص با توجه به نوع سهام که بی نام باشد و یا بانام مراحل انجام نقل و انتقال سهام متفاوت است

اگر نخواهیم جهت انجام نقل و انتقال سهام به دارایی مراجعه کنیم با تبدیل سهام بانام به سهام بی نام می توانیم مراحل نقل و انتقال سهام را راحت انجام دهیم. در واقع انتقال سهام بی نام با پرداخت مبلغ اسمی سهام امکان پذیر می باشد و شخص مالک اوراق به عنوان سهامدار شرکت شناخته می شود.

به دلیل اینکه در شرکتهای سهامی، سرمایهی شرکت وثیقهی طلبِ طلبکاران است و شخصیت شرکا در آن اهمیت ندارد بنابراین نقل و انتقال سهم در آن آزادانه است یعنی شریک میتواند در مواقع لزوم، با انتقال سهمش از شرکت خارج شود.

در شرکتهای سهامی عام نقل و انتقال سهام نمیتواند مشروط به موافقت مدیران شرکت یا مجامع عمومی صاحبان سهام بشود.

نقل و انتقال سهام مستلزم تنظیم سند رسمی نیست اما در مقررات قانونی تشریفاتی برای انتقال سهام بانام قرار داده شده است.اگراین تشریفات در هنگام انتقال سهام رعایت نگردد؛ چنین انتقالی از نظر شرکت و اشخاص ثالث معتبر نیست.

انتقال سهام بانام باید در دفتر ثبتِ سهام شرکت به ثبت برسد و انتقالدهنده یا وکیل یا نمایندهی قانونی او باید این انتقال را در دفتر مزبور امضا کند.

در موردی که تمام مبلغ اسمی سهم پرداخت نشده است نشانی کامل انتقالگیرنده نیز در دفتر ثبت سهام شرکت قید و به امضای انتقالگیرنده یا وکیل یا نماینده قانونی او رسیده و از نظر اجرای تعهدات ناشی از نقل و انتقال سهم معتبر خواهد بود.

بنابراین انتقالگیرنده مسئول پرداخت بقیه مبلغ اسمی سهام خواهد بود و انتقالدهنده مسئولیتی ندارد.

سهام بینام به صورت سند در وجه حامل تنظیم می‎‎شود و مالک سهام شخصی است که آن را در اختیار دارد.

نقل و انتقال سهام بینام با قبض و اقباض انجام میشود و نیاز به انجام تشریفات بهخصوصی ندارد.

اگر برای شروع فعالیت های خود و تجارت خود عجله دارید و نمیخواهید زمان برای انجام مراحل ثبت برند خود بگذارید و در زمان صرفه جویی کنید و مراحل اداری ثبت برند را که دشواری خوص خود را داراست انجام ندهید میتوانید برای خرید برند خود اقدام کنید و افرادی نیز که مراحل ثبت برند را قبلا برای حوزه ای خاص انجام داده اند و دیگر قصد فعالیت در این حوزه را ندارند میتوانند مراحل فروش برند خود را طی کنند و فروش برند آماده و خرید برند آماده از موسسه حقوقی تکسفیر مشاوره بخواهند و ما در یاری شما افتخار سالها خدمت گذاری را داریم برای خرید و فروش برند با ما تماس بگیرید

موسسه ی حقوقی تکسفیر تمامی تغییرات شرکت شما را به ثبت میرساند و شما را برای رسیدن به هدفتان یاری میکند شما کافیست برای ثبت تغیرات شرکت خود با موسسه ی حقوقی تکسفیر در تماس باشید و مراحل ثبت تغییرات شرکت را به ما بسپارید برای انتقال سهام شرکت میتوانید با ما تماس بگیرید و کلیه ی مراحل انتقال سهام شرکت خود را به ما بسپارید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *