تعریف موسسات غیرتجاری

الف_ تعریف و ثبت موسسات غیر تجاری

تشکیلات و موسسات غیرتجاری موسساتی می باشند که جهت مقاصد غیرتجاری از قبیل امور علمی و ادبی یا امور خیریه و امثال آن تشکیل می شوند و تشکیل دهندگان آن ممکن است قصد انتفاع داشته یا نداشته باشند.

تشکیلات و موسسات فوق از تاریخ ثبت، شخصیت حقوقی پیدا می نمایند و می توانند عناوینی از قبیل انجمن ،بنگاه ، کانون و امثال آن را اتخاذ نمایند (مستنبط از ماده ۵۸۴ ق.ت ماده ۱ آئین نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و موسسات غیرتجاری مصوب سال ۱۳۳۷).

به موجب ماده ۲ آئین نامه مذکور موسسات غیرتجاری به دو قسمت می شوند:

      موسساتی که مقصود از تشکیل آن جلب منافع و تقسیم آن بین اعضاء خود نباشد.

      موسساتی که مقصود از تشکیل آن ممکن است جلب منافع و تقسیم منافع مزبور بین اعضاء خود یا غیر باشد مانند کانون های فنی و حقوقی و غیره.

حداقل شرکاء در موسسات فوق به نظر می رسد با توجه به نحوه و تصمیم کار نباید از دو نفر کمتر باشد و قید سرمایه به هرمیزان مجاز است. موسسات غیر تجاری مانند شرکت های تجاری باید در تهران در اداره ثبت شرکت ها و در شهرستان ها دایره ثبت مرکز اصلی موسسه به ثبت برسند و جهت ثبت آن کلیه اقدامات تاسیس شرکت ها به همراه رعایت مواد آئین نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و موسسات غیرتجاری که در سال ۱۳۳۷ به تصویب رسیده است، ضروری میباشد.

جهت ثبت تشکیلات غیرتجاری تسلیم اظهارنامه (فرم چاپی تقاضانامه ثبت موسسه) به همراه ضمائم لازم در دو نسخه که دارای تاریخ و امضاء بوده و حاوی نکات ذیل می باشد، الزامی است:

      اسم و اقامتگاه و تابعیت و موضوع موسسه و مراکز و شعب آن.

      اسم و اقامتگاه و شهرت اشخاصی که برای اداره کردن موسسات و تشکیلات معین شده اند.

      اسم و اقامتگاه و تابعیت وکیل در صورتی که اظهارنامه به وسیله وکیل تنظیم شده باشد.

      تاریخ ثبت و محل و شماره ثبت و نام کشوری که موسسه در آن به ثبت رسیده در صورتی که موسسات یا تشکیلات مذکور در خارج از ایران به ثبت رسیده باشند.

      تعیین ضمائم اظهارنامه.

ضمائم اظهارنامه شامل: نسخه اصلی یا رو نوشت وکالتنامه (درصورت تقاضا توسط وکیل)، رونوشت گواهی شده تصدیق کشوری که موسسه در آنجا به ثبت رسیده به همراه ترجمه مصدق فارسی آن ،دو نسخه اساسنامه و امضاء تمام صفحات آن توسط شرکاء صورت مجلس مجمع عمومی موسس مبنی بر انتخاب هیات مدیره و معرفی صاحبان امضاء (دو نسخه) رسید پرداخت حق الثبت و فتوکپی شناسنامه شرکاء می باشد.

لازم به تذکر است چنانچه موسسه غیرتجاری در اداره ثبت شرکت ها توسط کارشناس مربوطه غیرانتفاعی تشخیص داده شود اجازه نامه نیروی انتظامی محل موسسه نیز جهت ثبت ضروری می باشد. (مستنبط از مواد ۵ و ۶ آئین نامه مذکور) و چنانچه موسسه ، غیرتجاری انتفاعی باشد موضوع موسسه با مدارک تحصیلی و تخصص موسسین تطبیق داده شده سپس دستور ثبت صادر می گردد.

اساسنامه موسسات غیرتجاری می تواند مانند اساسنامه شرکت با مسئولیت محدود باشد و در آن مواردی مانند موضوع موسسه ،ارگان اداره کننده (هیات مدیره) و ارگان تصمیم گیرنده (مجامع عمومی) و اختیارات آنها، نحوه انتقال سهام ، تغییرات در اساسنامه و انحلال و تصفیه موسسه آورده می شود.

به این ترتیب موسسه دارای مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق العاده خواهد بود که وظایف مجمع عمومی عادی به شرح زیر می باشد:

۱-     استماع گزارش مدیران راجع به امور مالی و ترازنامه و حساب سود و زیان سالیانه موسسه و تصویب آن.

۲-     انتخاب هیات مدیره و عنداللزوم بازرس یا بازرسان.

۳-     پیشنهاد سود قابل تقسیم از طرف هیات مدیره و تصویب آن.

۴-     تعیین خط مشی آینده موسسه و اخذ تصمیم درباره آن.

تصمیمات در مجمع عمومی عادی می تواند براساس ماده (۱۰۶ ق.ت) با اکثریت لااقل نصف سرمایه و در دعوت دوم با اکثریت عددی شرکاء اتخاذ شود.

مجمع عمومی فوق العاده دارای وظایفی به شرح ذیل است:

۱-     افزایش سرمایه

۲-     کاهش سرمایه

۳-     تغییرات در اساسنامه (شامل حذف و اصلاح و نیز ورود شریک یا شرکاءجدید).

۴-     انحلال موسسه و تصفیه آن

تصمیمات در مجمع عمومی فوق العاده می تواند با رعایت ماده (۱۱۱ ق.ت) با اکثریت عددی شرکایی که لااقل سه چهارم سرمایه را داشته باشند اتخاذ گردد.

هیات مدیره موسسه می تواند در مجمع عمومی عادی از بین شرکاء یا خارج از آن انتخاب گردد (مستفاد از ماده ۱۰۴ ق.ت) و مدیران می توانند برای مدت محدود یا نامحدود معین شوند و دارای اختیارات تام نیز می باشند مگر اینکه اساسنامه ترتیب دیگری را مقرر داشته باشد.

بالاخره جلسات هیات مدیره با حضور اکثریت اعضاء موسسه رسمیت پیدا نموده و تصمیمات هیات مدیره با اکثریت آراء دارای مناط اعتبار خواهد بود.

در صورتی که تقاضای ثبت مورد قبول واقع شود مراتب در دفتر مخصوصی ثبت و ورقه ای حکی از تصدیق ثبت به تقاضاکننده داده می شد، علاوه بر آن خلاصه مراتب در روزنامه رسمی یا یکی از روزنامه های کثیرالانتشار با هزینه متقاضی منتشر می گردد (مستنبط از ماده ۸ آئین نامه).

تقاضای ثبت موسسات غیرتجاری به صورت فرم های چاپی در اداره ثبت شرکت ها موجود می باشد.

تغییرات در اساسنامه موسسه مطابق مقررات قید شده در اساسنامه و با تصمیم مجمع عمومی فوق العاده خواهد بود و باید کلیه تغییرات در آن و یا اشخاصی که حق امضاء دارند و یا اقامتگاه قانونی آن ها ظرف یک ماه به اداره ثبت شرکت ها اطلاع داده شد و تا زمانی که اطلاع داده نشده استناد به تغییرات در مقابل اشخاص ثالث کان لم یکن می باشد.

حق الثبت تشکیلات و موسسات غیرتجاری با توجه به میزان سرمایه بوده و به قرار زیر است.

بدون سرمایه                               ۰۰۰/۶         ریال

سرمایه تا ۲ میلیون ریال                 ۵۰۰/۷         ریال

از ۲ تا ۱۰ میلیون ریال                  ۲۵۰/۱۱         ریال

از ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون ریال               ۰۰۰/۱۵         ریال

     از ۱۰۰میلیون ریال به بالا              ۰۰۰/۳۰         ریال

 اگر برای شروع فعالیت های خود و تجارت خود عجله دارید و نمیخواهید زمان برای انجام مراحل ثبت برند خود بگذارید و در زمان صرفه جویی کنید و مراحل اداری ثبت برند را که دشواری خوص خود را داراست انجام ندهید میتوانید برای خرید برند خود اقدام کنید و افرادی نیز که مراحل ثبت برند را قبلا برای حوزه ای خاص انجام داده اند و دیگر قصد فعالیت در این حوزه را ندارند میتوانند مراحل فروش برند خود را طی کنند و فروش برند آماده و خرید برند آماده از موسسه حقوقی تکسفیر مشاوره بخواهند و ما در یاری شما افتخار سالها خدمت گذاری را داریم برای خرید و فروش برند با ما تماس بگیرید

شرکت ثبتی حقوقی تکسفیر مشاور شما در  کلیه امور ثبت شرکت ،ثبت برند ،جوازتاسیس ،رتبه بندی،پروانه بهره برداری

با ما در ارتباط باشید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *