ثبت اختراع نظامی
ثبت اختراعات نظامی

اختراعات نظامی و دفاعی می توانند نقش بسزایی در حفظ امنیت داخلی و مرزهای کشورها داشته باشند.

ثبت اختراعات نظامی از ارزش بالایی برخوردار است و کشورهایی که دارای افراد خلاق و نوآور در زمینه ی ساخت تجهیزات جدید نظامی هستند باید بتوانند این اختراعات را ثبت نموده و از این طرح ها حمایت نمایند.

اختراع چیست؟

تفکر خلاقی که برای نخستین بار توسط یک فرد یا افرادی (بصورت گروهی یا پروژه ای) مطرح می شود و می تواند تاثیر بسزایی در فن و صنعت داشته، موجب سهولت انجام کارها شده و مشکلاتی را مرتفع نماید اختراع نامیده می شود.

اختراعات نظامی:

بسیاری از امکاناتی که این روزها به زندگی بشر وارد شده و توانسته تغییرات بسیاری در زندگی ایجاد کند ابتدا به صورت اختراع نظامی مطرح شده و سپس کاربرد گسترده ای در تمام جنبه های زندگی پیدا کرده اند.

اینترنت نیز نخستین بار در سال ۱۹۶۰ توسط سازمان نظامی آمریکا برای انجام پروژه های تحقیقاتی مطرح شد ولی پس از مدتی مسیر آن تغییر کرد و بطور گسترده ای توانست در تمام جهان فراگیر شود، بطوریکه امروزه زندگی بدون اینترنت امکان پذیر نیست!

اما هر ایده یا طرحی که توسط شخص یا اشخاصی در مورد تجهیزات نظامی و دفاعی مطرح شود، اختراع نظامی محسوب نمی شود!

ثبت اختراعات نظامی

اختراع نظامی نیز همچون سایر اختراعات باید دارای سه ویژگی زیر باشد:

  1. اختراع نظامی باید جدید باشد و تاکنون در کل جهان مطرح نشده باشد.
  2. اختراع نظامی باید طرحی ابتکاری باشد و از نظر افرادی که در ساخت تجهیزات نظامی فعالیت می کنند طرحی جدید باشد نه طرحی ساده و بدیهی.
  3. اختراع باید قابل استفاده به صورت کاربردی و عملی باشد.

ثبت اختراعات نظامی:

دستاوردهای جدید نظامی و دفاعی از سمت بسیاری از کشورها از جمله کشور ایران مورد حمایت خاص قرار می گیرند و جزو اختراعات دفاعی ثبت می شوند.

هر کشوری باید در حفظ اختراعات و تجهیزات نظامی و دفاعی کشورش کوشا باشد، در صورتیکه سایر کشورها به اختراعات نظامی و دفاعی کشوری پی ببرند می توانند از روی آن کپی برداری نموده و تجهیزاتی برای مقابله با تجهیزات نظامی کشور مورد نظر بسازند و امنیت کشورها بدین گونه مورد تهدید قرار می گیرد.

به عنوان مثال: چند سال پیش دو دانش آموز در مقطع تحصیلی دبیرستان در آمل توانستند سیستم هوشمند اندازه گیری ضربان قلب و فشار خون را اختراع کنند که امکان ارسال موقعیت با GSM را داشت و برای اطلاع از اوضاع جسمانی سربازان در مناطق جنگی و کاهش هوشیاری و خواب آلودگی راننده مورد استفاده قرار می گرفت.

ثبت اختراع از طریق وب سایت مرکز مالکیت معنوی انجام می شود و حق انحصاری اختراع به مدت ۲۰ سال به شخص ارائه دهنده اختراع (مخترع) تعلق می گیرد.

در صورتیکه شما ایده یا اختراعی در زمینه تجهیزات نظامی دارید، می توانید برای ثبت اختراعات نظامی با موسسه حقوقی تکسفیر تماس حاصل نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *