ثبت اختراع به انگلیسی
ثبت اختراع به انگلیسی

به سند ثبت اختراع یا گواهینامه ثبت اختراع به انگلیسی پتنت (patent) گفته می شود.

اگر شما جزو افراد ایده پرداز و مخترع هستید باید بدانید که کسب گواهینامه ثبت اختراع به چه صورتی انجام می شود و چقدر کسب حق انحصاری یک اختراع برای مالک آن مهم می باشد.

گواهینامه ثبت اختراع در ایران توسط مرکز مالکیت معنوی صادر می شود و به موجب این گواهینامه قانون از حق مخترع پشتیبانی خواهد کرد.

تعریف اختراع:

حاصل اندیشه و تفکر یک شخص یا گروهی از اشخاص که می تواند یک محصول یا فرایندی را ایجاد نماید که در دنیا برای اولین بار مطرح شده باشد و در صنایع و فنون بتواند مشکلی را حل نماید و مفید واقع شود.

لئوناردو داوینچی، الکساندر گراهام بل، نیکولای تسلا و ارشمیدس جزو بزرگترین مخترعان تاریخ بوده اند که اختراعات آنها توانسته جهانی را دگرگون کند.

شرایط ثبت اختراع:

باید دارای سه ویژگی زیر باشد تا شرایط احراز ثبت اختراع را بیابد:

 1. شاید کمی عجیب باشد چون معمولا آدمها در مورد ایده ها و نوآوری هایشان با سایرین صحبت می کنند ولی اختراع باید کاملا جدید باشد و برای نخستین بار در سازمان مالکیت معنوی مطرح شود و در نمایشگاه ها و مقاله های هیچ کجای دنیا تاکنون در مورد آن صحبتی نشده باشد.
 2. اگر صرفا تغییری در ظاهر یک دستگاه یا محصول ایجاد شود و یا چندین دستگاه با یکدیگر ترکیب شده و دستگاه جدیدی پدید آید، اختراع محسوب نمی شود. اختراع باید جنبه ابتکاری داشته و از نظر افراد شاغل در یک حرفه عادی نباشد.
 3. اختراع باید قابل استفاده در صنعت باشد یعنی مطرح کردن یک ایده یا نظریه جزو قوانین ثبت اختراع به شمار نمی آید، اگر محصولی پدید آید یا فرایند تولید یک محصول تغییر کند جزو قوانین ثبت اختراع محسوب می شود.

ثبت اختراع به انگلیسی

مراحل اخذ گواهینامه ثبت اختراع (پتنت):

 1. به سامانه مرکز مالکیت معنوی مراجعه نمایید و اظهارنامه ثبت اختراع را تکمیل کنید.
 2. طبقه بندی بین المللی اختراع که شامل نیازهای انسانی، منسوجات و کاغذ، متالوژی و مواد، مهندسی مکانیک، فیزیک، برق و … است را انتخاب نمایید.
 3. اظهارنامه و مدرک های ارائه شده توسط شما در این مرحله مورد بررسی قرار خواهد گرفت، اگر نواقصی وجود داشته باشد سعی کنید نواقص ایجاد شده را برطرف کنید.
 4. اختراع مطرح شده توسط شما با سایر اختراع های موجود در دیتابیس سامانه مورد مقایسه قرار می گیرد. اگر عینا شبیه آن موجود باشد، اختراع شما رد می شود.
 5. درصورتیکه اختراع شما مورد تایید واقع شود، مرجع مورد نظر معرفی شده تا شخص مخترع به صورت حضوری مراجعه نماید و توضیحاتی ارائه دهد.
 6. اگر مرجع مورد نظر اختراع را تایید نماید، ابلاغیه ای جهت مورد پذیرش بودن اختراع صادر می گردد.
 7. در این مرحله باید مبلغ هزینه ثبت اختراع پرداخت شود.
 8. پس از مراحل فوق، ثبت اختراع در روزنامه رسمی کشور به صورت آگهی چاپ می شود.
 9. در پایان گواهینامه ثبت اختراع یا پتنت به مدت زمان ۲۰ سال برای متقاضی صادر می شود.

پس از اخذ گواهینامه ثبت اختراع (به انگلیسی پتنت) حق انحصاری مالکیت اختراع محفوظ است و دیگران نمی توانند اختراع را تولید نمایند و در بازارهای تجاری توزیع و عرضه نمایند یا مورد خرید و فروش قرار دهند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *