اگر شما هم جزو افراد ایده پرداز هستید و مدتهاست ایده های هنری و جالبی را در ذهن می پروانید و آنها را حتی به مرحله اجرا نیز رسانده اید و دنبال راهی هستید تا ایده های هنری خود را به ثبت برسانید با ما همراه باشید تا در این مقاله شما را راهنمایی کنیم.

ایده پرداز کیست؟ ایده چیست؟

افرادی که از ذهنی پویا و خلاق برخوردار هستند، می توانند با تفکرات ذهنی خود راهی جدید و نوین برای حل مسائل بیابند و ایده هایشان را عملی سازند و تغییراتی در دنیای اطراف ایجاد کنند، ایده پرداز هستند و به تفکر خلاق آنها ایده گفته می شود.

ایده می تواند در مورد موضوعات مختلف هنری، ادبی، فناوری، علمی، نظامی و … مطرح شود.

افراد ایده پرداز اصولا سعی می کنند در حضور جمع، تمام نظرات و ایده های خود را ابراز نکنند چون نگران هستند که ایده ی آنها توسط دیگران کپی برداری شود.

ایده های هنری:

ایده های هنری شاخه ای وسیع از فعالیت های خلاقانه و نوآورانه آدمی را در بر می گیرد که شامل موارد زیر است.

  1. ادبیات: که شامل شعر، رمان و داستان نویسی و … می باشد.
  2. هنر نمایشی: که شامل موسیقی، رقص و تئاتر و … می باشد.
  3. هنر آشپزی: که شامل پخت و پز غذاهای متنوع، شیرینی پزی، شکلات سازی و … می باشد.
  4. هنر رسانه ای: که شامل فیلم برداری و عکاسی و … می باشد.
  5. هنر تجسمی: که شامل نقاشی، مجسمه سازی، سرامیک، معماری، رسم و … می باشد.

ثبت ایده های هنری

حق مالکیت فکری یا مالکیت معنوی:

وقتی شما یک جسم فیزیکی مثل یک ماشین را خریداری می کنید فقط خودتان و اعضای خانوادتان می توانید از آن استفاده کنید چون ماشین یک جسم فیزیکی است و محدود در زمان و مکان می باشد ولی اگر شما تفکر خلاقانه ای را ارائه دهید و وسیله ای طبق ایده شما ساخته شود یا اختراعی صورت بگیرد و از روی آن تولیداتی انجام شود علاوه بر شما افراد بسیاری در این کره خاکی می توانند از آن استفاده کنند بدون اینکه کوچکترین آسیبی به دانش شما وارد شود.

اینجاست که حق مالکیت فکری برای حمایت از شخصی که ایده ی بکری را به مرحله اجرا درآورده مطرح می شود. البته تا زمانی که ایده در ذهن شما هست قابل حمایت نیست ولی اگر با استفاده از ایده ی خود اثری وارد دنیا کنید باید از آن حمایت شود.

به شخصی که دارای نوآوری و خلاقیت فکری باشد و ایده ای خاص را ارائه دهد حق مالکیت معنوی داده می شود تا به موجب آن دیگری اجازه کپی برداری از آن اثر یا استفاده مالی از آن را نداشته باشند.

از سال ۱۹۲۸ حق مالکیت معنوی به کنوانسیون برن برای حمایت کردن از ایده های هنری و ادبی (آثار ادبی و هنری) افزوده شد و نخستین بار در کشورهای آلمان و فرانسه رسمیت یافت.

حق مالکیت معنوی شامل دو بخش حق نسخه برداری (copy right)  و حق مالکیت صنعتی می باشد.

حق مالکیت صنعتی مربوط به طرح های صنعتی می باشد ولی ایده های هنری شامل حق کپی رایت می شوند.

ثبت ایده های هنری:

آثار هنری در بخش حق مالکیت ادبی، هنری و کپی رایت قرار می گیرند.

حتما بارها و بارها بر روی جلد کتابها و لوح های فشرده قانون کپی رایت، یا حق مالکیت معنوی این اثر محفوظ می باشد یا حق مولف به چشمتان خورده است. بله این آثار با خلق شدن به نام پدید آورنده شان ثبت می شوند.

از نظر معنوی نقاشی ها، آثار هنری و … به نام پدید آورنده و خالق آن اثر ثبت شده و تا پایان تاریخ هیچ کس اجازه ی ثبت اثر مورد نظر به نام خود را نخواهد داشت و در صورت سو استفاده از آن اثر مورد پیگیرد قانونی قرار خواهد گرفت.

از نظر مادی هیچ شخصی غیر از خالق اثر امکان استفاده اقتصادی از آن را ندارد، مگر آنکه پدید آورنده اثر آن را بفروشد یا به شخص دیگری واگذار کند.

شما دوستان عزیز اگر در زمینه های هنری ایده خاصی دارید و علاقمند هستید اطلاعات بیشتری در زمینه ثبت ایده های هنری کسب کنید می توانید با موسسه حقوقی تکسفیر تماس حاصل نمایید و از مشاوره کارشناسان ما بهره مند شوید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]