ثبت طرح صنعتی چوبی
ثبت طرح صنعتی چوبی

بسیاری از برندهای مشهور و مطرح جهان از طریق ایده هایی که به کار گرفته اند و تولید و فروش طرح صنعتی توانسته اند به فروش چشم گیری دست یابند.

مراکز تولیدی و صنعتی که از ایده های کارکنانشان استقبال می کنند می توانند محصولات متنوع، شیک و مدرنی را نسبت به رقبایشان تولید کنند و مشتریان بیشتری را به سمت محصولات خود جذب نمایند.

طرح صنعتی در انواع محصولات صنعتی و صنایع دستی مطرح می شود و می تواند تاثیر شگفت انگیزی در زیبایی و ظاهر محصولات داشته باشد.

صنایع چوب یکی از مواردی هستند که مشمول طرح صنعتی می شوند.

شرکت ها و کارخانجات تولید صنایع چوب به تولید محصولات ساخته شده از چوب که شامل لوسترهای چوبی، سرویس خواب، کنسول، کتابخانه، میز تحریر، مبلمان، میز ناهار خوری، صندلی، کابینت، لوازم تزیینی، پارتیشن و … می پردازند.

افراد ایده پردازی که بتوانند در شکل ظاهری لوازم تولید شده ی چوبی تغییراتی ایجاد کنند که منجر به زیبایی آن کالا شود می توانند طرح صنعتی مورد نظرشان را ثبت نمایند.

بطور کلی برای شرکتهای تولید کننده صنایع چوب، طراحی ارزشش به مراتب بالاتر از تولید است، زیرا اگر طرح اولیه ساخته شود و برآوردهای لازم جهت عرضه در بازار هدف انجام شود، تولید آن محصول کار سهل و آسانی می باشد.

به این نکته توجه داشته باشید که اگر طرح پیشنهاد شده توسط شما، فقط یک وسیله ی چوبی را از جهت فنی تغییر دهد و از نظر ظاهری تحولی در آن ایجاد نکند، قابلیت ثبت نخواهد داشت.

طرح صنعتی چوبی

شرایط ثبت طرح صنعتی چوبی:

  1. طرح صنعتی چوبی در صورتی می تواند ثبت شود که تاکنون در هیچ یک از کشورهای دنیا نمونه ای دقیقا عین آن دیده نشده باشد و کاملا نو باشد.
  2. طرح صنعتی چوبی در نظر افرادی که در زمینه ی تولید محصولات چوبی فعالیت می کند جدید باشد و از نظر آنها امری عادی و بی اهمیت نباشد.
  3. طرح صنعتی چوبی با اصول شرعی، اخلاقی و قوانین حاکم در جامعه مطابق باشد.

مدت زمان اعتبار ثبت طرح صنعتی چوبی:

هر کشوری یک سری قوانین برای مالکیت معنوی و صنعتی دارد که با سایر کشورهای دیگر متفاوت است، بر طبق قانون ایران، مدت زمان اعتبار گواهینامه ثبت طرح صنعتی مدت پنج سال می باشد و پس از آن ۲ دوره ی پشت سر هم این مدت زمان قابل تمدید می باشد.

در واقع به طور کلی در صورتی که هزینه ثبت طرح صنعتی توسط شخص متقاضی پرداخت شود، گواهینامه ثبت طرح صنعتی سه دوره ی ۵ ساله یعنی ۱۵ سال اعتبار دارد.

مزیت های ثبت طرح صنعتی چوبی:

طرح صنعتی چوبی و حمایت از آن موجب تشویق طراحان و افراد ایده پرداز به ساخت وسایل چوبی لوکس و جدید و معرفی به بازار مصرف و افزایش اشتغال می شود.

وقتی ثبت طرح صنعتی چوبی انجام شود، حق بهره برداری از طرح صنعتی مربوط به مالک آن می باشد ولی می تواند حق بهره برداری از طرحش را به افراد متقاضی واگذار کند.

برند از طریق محصولات با کیفیتی که ظاهری زیبا دارند به شهرت می رسد، طرح صنعتی تاثیر بسیاری در اعتبار و مشهور شدن یک نشان تجاری دارد.

سایرین نمی توانند طرح صنعتی چوبی ثبت شده را کپی بردای کنند زیرا قانون مدافع حقوق مالک طرح صنعتی می باشد.

مدارک ثبت طرح صنعتی چوبی

مدارک ثبت طرح صنعتی چوبی:

  • فتوکپی مدارک هویتی شامل فتوکپی شناسنامه و فتوکپی کارت ملی ارائه نمایید.
  • پنج نمونه طرح صنعتی چوبی ساخته شده ارائه شود.
  • در صورتیکه نشان تجاری بر روی طرح صنعتی چوبی حک می شود ارائه ی گواهینامه ی ثبت برند لازم است.
  • رسید حق ثبت اظهارنامه برای طرح صنعتی چوبی را ارائه نماید.
  • اگر مراحل ثبت طرح صنعتی چوبی را به وکیل سپرده اید، وکالتنامه نیز ارائه دهید.

ثبت طرح صنعتی چوبی:

برای ثبت طرح صنعتی چوبی باید همچون ثبت سایر طرح های صنعتی به سامانه مرکز مالکیت صنعتی مراجعه نمایید و اظهارنامه را بصورت اینترنتی پر نمایید و سایر مراحل را نیز گام به گام انجام دهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *