مالیات بر درآمد شرکت های تجاری و موسسات غیرتجاری

مالیات بر درآمد شرکت های تجاری و موسسات غیرتجاری

شرکت های تجارتی مشمول مالیات را می توان به شرح زیر طبقه بندی نمود:

الف_ شرکت هایی که صد در صد سرمایه آن ها متعلق به دولت یا شهرداری ها می باشد. این شرکت ها مکلفند:

      در طرف چهارماه بعد از سال مالی به حوزه مالیاتی مرکز اصلی شرکت مراجعه نموده و ترازنامه و حساب سود و زیان خود را به حوزه مزبور ارائه و مالیات متعلقه را پرداخت نمایند.

      از کل درآمد مشمول مالیات ، به نرخ ۲۵ % به عنوان مالیات اخذ می شود.

      از جمع درآمدپس از کسر ۲۵ % مالیات مزبور نسبت به بقیه نرخ ماده ۱۳۱ قانون مالیات های مستقیم مالیات تعلق می گیرد ، در صورتی که شرکت تجارتی ،سهامداران متعدد دولتی داشته باشد بقیه درآمد به نسبت سهام آنان تقسیم و سهم هریک از آنان به طور مجزا مشمول مالیات به نرخ ۱۳۱ خواهد بود (مستفاد از ماده ۱۰۵ ق.م.م)

شرکت های دولتی فوق الذکر از معافیت های مالیاتی (به استثنای معافیت کشاورزی) استفاده نمی کنند. توضیح آنکه شرکت های غیردولتی از معافیت های مقرر در قانون مالیات ها استفاده می نمایند و برای سازمان گسترش مجوز خاصی به تصویب رسیده که به موجب آن، سازمان گسترش و صنایع ایران و شرکت های تابعه آن مشمول معافیت مقرر در مواد ۱۳۲ و ۱۳۸ ق.م.م برحسب مورد می باشند (ماده ۱۰۵ ق.م.م ۲۷/۱۱/۱۳۸۰).

      چنانچه صورت های مالی، مورد رسیدگی سازمان حسابرسی دولتی قرار گرفته و به تائید مجمع عمومی نیز برسد و در موعد مقرر ارائه گردد از نظر مالیاتی محتاج به رسیدگی مجدد نخواهد بود.

ب_ شرکت هایی که قسمتی از سرمایه آن ها به طور مستقیم متعلق به دولت یا شهرداری ها می باشد.

این شرکت ها را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

اول_ سهام دولت ،بیش از۵۰ %می باشد.

این شرکت ها نیز مکلفند ترازنامه و حساب سود و زیان خود را ظرف چهارماه پس از پایان سال مالی به حوزه مالیاتی محل مرکز اصلی شرکت تسلیم و مالیات متعلقه ۲۵ % به نسبت درآمد سهم دولت بوده و بقیه به نرخ ماده ۱۳۱ ق.م.م خواهد بود و چنانچه سهم الشرکه دولت به چند شرکت تعلق داشته باشد،سهم مزبور به نسبت سهام شرکت ها تقسیم شده و مالیات براساس ماده ۱۳۱ مذکور محاسبه می شود.

دوم_ سهام دولت معادل ۵۰ % و یا کمتر در شرکت

در این صورت سهم دولت از معافیت مالیاتی برخوردار نبوده ،ولی سهم بخش خصوصی از معافیت مالیاتی منتفع می گردد. ضمنا این قبیل شرکت ها مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیات می باشند.

ج_ شرکت هایی که اموال آنان به حکم قانون و یا دادگاه صالح ملی مصادره شده و به عنوان شرکت دولتی شناخته شده باشند. (ماده ۴ قانون محاسبات عمومی)

این شرکت ها از نظر مالیاتی تابع مقررات حاکم بر شرکت ها دولتی می باشند – نهادهای انقلاب که از طرف هیات وزیران احصاء شده مشمول پرداخت مالیات می باشند (بند ۲ ماده ۲ ق.م.م).

ضمنا به موجب فرامین خاص، برخی از بنیادها از پرداخت مالیات معاف شده اند، مانند : بنیاد مستضعفان، بنیاد پانزده خرداد، آستان قدس رضوی.

د_ سایر اشخاص حقوقی : شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص ،شرکت مختلط سهامی و شرکت های تعاونی و اتحادیه آن ها، شرکت با مسئولیت محدود ،شرکت تضامنی ،شرکت نسبی، مختلط غیرسهامی.

در این شرکت ها ۱۰ % از کل درآمد به عنوان مالیات شرکت ، محاسبه و وصول شده از کل درآمد مشمول مالیات پس از کسر ۱۰ % نسبت به بقیه به شرح زیر عمل خواهد شد:

اول- شرکت های سهامی- مختلط سهامی- تعاونی و اتحادیه آن ها

      از درآمد سهم صاحبان سهام بی نام و نرخ ماده ۱۳۱ ق.م.م

      از اندوخته سهم صاحبان سهام بانام و شرکای ضامن و یا اعضاء شرکت های تعاونی به نسبت سهم هریک از آن ها به نرخ ماده ۱۳۱ ق.م.م.

      از بقیه درآمد مشمول مالیات اعم از سود تقسیم شده یا تقسیم نشده به نسبت هریک از آن ها به نرخ ماده ۱۳۱ ق.م.م.

شرکت هایی که سهام آن ها از طرف هیات پذیرش بورس ،برای معامله در بورس، قبول شده است از سال پذیرش تا سالی که از فهرست نرخ ها در بورس، حذف نشده اند چنانچه کلیه نقل و انتقال سهام خود را از طریق کارگزاران بورس انجام داده و مراتب را نیز در دفتر مربوطه ثبت نمایند. مادل ده درصد (۱۰ %) مالیات آن ها بخشودهه می شود.

تبصره: ” ماده ۱۴۳ برای رونق بازار بورس مقرر می دارد که از هر نقل و انتقال سهام شرکت ها و همچنین سایر اوراق بهاداری که در بورس معامله می شوند مالیات مقطوعی به میزان ۵/۰ % فروش سهام و حق تقدم سهام را وصول نمایند و کارگزاران بورس مکلفند که مالیات مزبور را در هر انتقال از ناقل وصول کرده و به حساب تعیین شده سازمان امور مالیاتی کشور واریز نموده و رسید آن را ظرف ۱۰ روز از تاریخ انتقال سهام به انضمام فهرست تعداد و مبلغ فروش سهام مورد انتقال به اداره امور مالیاتی محل ارسال نمایند.

دوم- شرکت های بامسئولیت محدودشرکت های تضامنیشرکت های نسبی – مختلط غیرسهامی

پس از کسر ۲۵ % از کل درآمد به عنوان مالیات شرکت، بقیه درآمد مشمول مالیات به نسبت سرمایه یا سهم الشرکه یا به نسبتی که در اساسنامه تعیین گردیده تقسیم و سهم هریک به طور جداگانه مشمول مالیات به نرخ ماده ۱۳۱ خواهد بود.

ه _ مالیات موسسات غیرتجاری

به موجب تبصره ۱ ماده ۱۰۵ ق.م.م در مورد اشخاص حقوقی ایرانی غیرتجاری که به منظور تقسیم سود تاسیس نشده اند در صورتی که دارای فعالیت انتفاعی باشند از ماخذ کل درآمد مشمول مالیات فعالیت به نرخ مقرر در این ماده وصول می شود.

اگر برای شروع فعالیت های خود و تجارت خود عجله دارید و نمیخواهید زمان برای انجام مراحل ثبت برند خود بگذارید و در زمان صرفه جویی کنید و مراحل اداری ثبت برند را که دشواری خوص خود را داراست انجام ندهید میتوانید برای خرید برند خود اقدام کنید و افرادی نیز که مراحل ثبت برند را قبلا برای حوزه ای خاص انجام داده اند و دیگر قصد فعالیت در این حوزه را ندارند میتوانند مراحل فروش برند خود را طی کنند و فروش برند آماده و خرید برند آماده از موسسه حقوقی تکسفیر مشاوره بخواهند و ما در یاری شما افتخار سالها خدمت گذاری را داریم برای خرید و فروش برند با ما تماس بگیرید

موسسه ی حقوقی تکسفیر در زمینه های ثبت شرکت ، ثبت شرکت در کرج،ثبت برند،ثبت برند در کرج،کد اقتصادی،اخذ کد اقتصادی همراه شماست

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *