مدیریت در شرکت های تعاونی

مدیریت در شرکت های تعاونی

ارگان تصمیم گیرنده شرکت تعاونی

مجامع عمومی براساس قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران بالاترین مرجع اتخاذ تصمیم و نظارت در امور شرکت های تعاونی است که از اجتماع اعضای تعاونی یا نمایندگان تام الاختیار به صورت عادی و فوق العاده تشکل شده و هر عضو بدون در نظر گرفتن میزان سهم تنها دارای یک رای می باشد.

لازم به تذکر است که مجمع عمومی موسس نیز از جمله مجامع عمومی شرکت های تعاونی است ، لیکن مجمع عمومی مذکور که اقدام به تاسیس شرکت تعاونی می نماید پس از تهیه و پیشنهاد اساسنامه برطبق مقررات و دعوت به عضویت افراد واجد شرایط و بالاخره تشکیل اولین جلسه رسمی مجمع عمومی عادی (در صورت موافقت وزارت تعاون یا اداره کل تعاون) و تعیین هیات مدیره منحل گردیده وظایف هیات موسس خاتمه می یابد (مستفاد از مواد ۳۰ و ۳۱).

الف_ مجمع عمومی عادی

مجمع عمومی عادی حداقل سالی یک بار پس از پایان سال مالی جهت انجام وظایف قانونی خود با دعوت هیات مدیره تشکیل گردیده و وظایف مجمع مذکور به شرح زیر می باشد (مواد۳۳-۳۴-۳۷):

      انتخاب هیات مدیره و بازرس برای مدت ۲ سال.

      رسیدگی و اتخاذ تصمیم درباره ترازنامه و حساب سود و زیان و سایر گزارش های مالی هیات مدیره.

      تعیین خط مشی و برنامه تعاونی و تصیب بودجه جاری و سرمایه گذاری و اعتبارات وام های درخواستی و سایر عملیات مالی به پیشنهاد هیات مدیره.

      اتخاذ تصمیم نسبت به افزایش و یا کاهش سرمایه در حدود قوانین و مقررات.

      اخذ تصمیم نسبت به ذخایر و پرداخت سود و مازاد درآمد تقسیم آن طبق اساسنامه.

      تصویب مقررات و دستورالعمل ها داخلی تعاونی.

سایر وظایفی که قوانین و مقررات برعهده مجمع عمومی قرار می دهد.

ب- مجمع عمومی فوق العاده

مجمع عمومی فوق العاده بنا به تقاضای کتبی حاقل یک سوم اعضای تعاونی و یا اکثریت مطلق اعضاء هیات مدیره و یا بازرس یا بازرسان با حضور حداقل دو سوم اعضاء کل مجمع تشکیل می شود. در تعاونی های دارای بیش از پانصد نفر عضو در صورتی که بار اول با دو سوم اعضاء تشکیل نشود، بار دوم با نصف به علاوه یک رسمیت خواهد داشت.

در صورتی که هیات مدیره ظرف مدت حداکثر یک ماه نسبت به تشکیل مجمع عمومی فوق العاده اقدام ننماید ، وزارت تعاون نسبت به تشکیل مجمع عمومی اقدام می نماید (تبصره ۱ و ۲ ماده ۳۵) . وظایف مجمع عمومی فوق العاده به موجب ماده ۳۵ به قرار زیر می باشد:

      نظارت مستمر بر انطباق نحوه اداره امور تعاونی و عملیات و معاملات انجام شده با اساسنامه و قوانین و مقررات و دستورالعمل های مربوطه.

      رسیدگی به حساب ها، دفتر، اسناد صورت های مالی از قبیل ترازنامه و حساب های عملکرد سود وزیان ، بودجه پیشنهادی و گزارشات هیات مدیره به مجمع عمومی.

      رسیدگی به شکایت اعضاء و ارائه گزارش به مجمع عمومی و مراجع ذیربط.

      تذکر کتبی تخلفات موجود در نحوه اداره امور تعاونی به هیات مدیره و مدیرعامل و تقاضای رفع نقص.

      تبصره_” بازرس یا بازرسان حق دخالت مستقیم در اداره امور تعاونی را نداشته ولی می توانند بدون حق رای در جلسات هیات مدیره شرکت کنند و نظرات خود را نسبت به مسایل جاری تعاونی اظهار دارند.”

بازرسان موظفند در صورت مشاهده هرگونه تخلف در انجام امور محوله از جانب هیات مدیره به آنان تذکر داده واگر به تذکرات ترتیب اثر داده نشود موضوع را به مجمع عمومی برای رسیدگی و اتخاذ تصمیم لازم گزارش نمایند.(مستفاد از ماده ۴۲) در صورت فوت یا ممنوعیت قانونی و یا استعفای بازرس یا بازرسان اصلی ، هیات مدیره مکلف است ظرف ده روز بازرس یا بازرسان علی البدل را به ترتیب اولویت آراء برای بقیه مدت دعوت نماید (تبصره ۱ ماده ۴۰ ).

 اگر برای شروع فعالیت های خود و تجارت خود عجله دارید و نمیخواهید زمان برای انجام مراحل ثبت برند خود بگذارید و در زمان صرفه جویی کنید و مراحل اداری ثبت برند را که دشواری خوص خود را داراست انجام ندهید میتوانید برای خرید برند خود اقدام کنید و افرادی نیز که مراحل ثبت برند را قبلا برای حوزه ای خاص انجام داده اند و دیگر قصد فعالیت در این حوزه را ندارند میتوانند مراحل فروش برند خود را طی کنند و فروش برند آماده و خرید برند آماده از موسسه حقوقی تکسفیر مشاوره بخواهند و ما در یاری شما افتخار سالها خدمت گذاری را داریم برای خرید و فروش برند با ما تماس بگیرید

شرکت ثبتی حقوقی تکسفیر مشاور شما در  کلیه امور ثبت شرکت ،ثبت برند ،جوازتاسیس ،رتبه بندی،پروانه بهره برداری

با ما در ارتباط باشید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *