کارت بازرگانی یکبار مصرف
کارت بازرگانی یکبار مصرف

اگر به تازگی عنوان کارت بازرگانی یکبار مصرف به گوشتان رسیده است و فکر می کنید با این کارت بازرگانی می توانید یکبار صادرات و واردات کالا انجام دهید و از پرداخت مالیات معاف شوید، باید بدانید که با این کار فقط به اقتصاد کشور لطمه خواهید زد.

کارت بازرگانی یکبار مصرف یعنی دور زدن قانون صادرات و واردات، کارت بازرگانی یکبار مصرف آفتی است در اقتصاد ایران که سالهاست شیوع پیدا کرده است.

با ما همراه باشید تا شما را با کارت بازرگانی و کارت بازرگانی یکبار مصرف آشنا کنیم:

کارت بازرگانی چیست؟

برای انجام هر فعالیت قانونی نیاز به کسب مجوز است، مجوزی که برای انجام فعالیت های اقتصادی و ورود و خروج کالا به خارج از کشور صادر می شود و به افراد حقیقی و حقوقی تعلق می گیرد کارت بازرگانی نامیده می شود.

شرایط اخذ کارت بازرگانی چیست؟

  • سن شخص متقاضی کارت بازرگانی باید بالای ۲۳ سال باشد.
  • ارائه کارت معافیت از خدمت سربازی یا کارت پایان خدمت برای آقایان ضروری می باشد.
  • متقاضی باید برای فعالیت خود دارای مکانی بصورت ملکی یا استیجاری باشد.
  • درخواست کننده کارت بازرگانی نباید جزو کارمندان بخش دولتی باشد.
  • سابقه حداقل سه سال فعالیت بازرگانی متقاضی کارت بازرگانی لازم می باشد.
  • شخص متقاضی نباید سو سابقه (سو پیشینه) داشته باشد.
  • درخواست کننده باید از یک حساب بانکی معتبر برخوردار باشد.

کارت بازرگانی یکبار مصرف

کارت بازرگانی یکبار مصرف چیست؟

مثال: خبری در سال ۹۴ در رسانه های سراسر کشور پیچید که موجب بهت و حیرت همگان شده بود، به نام پیرزنی که در یک روستا زندگی می کرد و از بضاعت مالی برخوردار نبود، ۷۰۰ دستگاه خودرو پورشه به کشور وارد شده بود!!

اما اصل ماجرا چیز دیگری بود…

برخی از تاجران و بازرگانان از نا آگاهی افراد ساده لوح و بی بضاعت استفاده کرده، مدارک لازم جهت اخذ کارت بازرگانی را از آنها دریافت می کنند و با کارت بازرگانی اجاره ای اقدام به واردات کالا به داخل کشور می کنند و از پرداخت مالیات فرار می کنند.

پس از مدتی شخصی که کارت بازرگانی به نامش صادر شده به دلیل پرداخت نکردن مالیات به دادگاه احضار می شود و پی به اصل ماجرا می برد و تنها دلیلی که برای امضا فرم ها و ارائه مدارک به افراد سودجو عنوان می کند بی بضاعتی و تنگدستی است.

نمونه ای از تمهیدات اندیشیده شده برای جلوگیری از سو استفاده بازرگان نماها از افراد کم توان مالی و فرار این گونه افراد از پرداخت مالیات در زیر ذکر شده است:

شخص دارنده کارت بازرگانی در سال اول دریافت کارت مجاز به مبلغ ۵۰۰ هزار دلار ورود کالا به داخل کشور و در سال دوم این مبلغ به ۲ میلیون دلار افزایش می یابد و در سالهای بعد به میزان خوش حسابی شخص بازرگان مبلغ واردات کالا به داخل کشور افزایش می یابد.

اما تمهیدات بیان شده در بالا نتوانست کارت بازرگانی یکبار مصرف را از چرخه ی اقتصادی حذف کند، بلکه باعث شد کارت بازرگانی یکبار مصرف این بار در صادرات کالا به خارج از کشور مورد استفاده قرار بگیرد.

بدین منظور اتاق بازرگانی و وزارت صنعت باید با همکاری یکدیگر کارت های بازرگانی مشکوک را از اعتبار ساقط کرده و تاجران باید قبل از ورود کالا به کشور مالیات آن را پرداخت نمایند تا دیگر شاهد استفاده از کارتهای بازرگانی یکبار مصرف نباشیم.

برای اخذ کارت بازرگانی می توانید از مشاوره کارشناسان موسسه حقوقی تکسفیر برخوردار شوید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *