کارت بازرگانی یکی از مدارک ضروری برای تجارت های بین المللی می باشد. دریافت این کارت به منزله اجازه شما برای تجارت است. دریافت این کارت مستلزم طی مراحل مختلف و روش های قانونی متعددی است. در ادامه شما را با مفهوم کارت های بازرگانی و سایر اطلاعات مرتبط با آن آشنا خواهیم کرد.

کارت بازرگانی چیست؟

این کارت سندی است که به اشخاص حقیقی و حقوقی داده می شود تا بر اساس مصوبه ماده 2 قانون جمهوری اسلامی بتوانند صادرات و واردات انجام داده و اجازه تجارت خارجی را داشته باشند. همان طور که می دانید تجارت در خارج آزاد نیست و شما برای این کار باید مجوز تهیه کنید. هنگامی این کارت به شما تعلق می گیرد که شما شرکت خود را در دفاتر رسمی تجارتی به ثبت رسانده باشید. این کارت به نام صاحب دفتر ثبت می شود و تمامی مسئولیت ها نیز برعهده وی است. بازرگانی که درخواست صدور کارت بازرگانی می کند بر اساس فرم های چاپ شده از سوی اتاق بازرگانی موظف است که تمامی اطلاعات مرتبط با تجارت خود را تحویل اتاق بازرگانی بدهد و از سوی دو نفر از اعضای این اتاق معرفی گردد که کشور مقصد نیز اجازه تجارت با ایران را صادر کرده باشد..


برای خواندن مطالب درمورد کد اقتصادی میتوانید:

تمدید کارت های بازرگانی

کارت بازرگانی نیز مانند هر مجوز دیگری دارای اعتبار خاصی است و پس از پایان اعتبار آن فاقد کارکرد می باشد. به همین دلیل شما پس از پایان مدت اعتبار خود نمی توانید هیچ گونه روابطی با خارج داشته باشید و در صورت انجام هر تجارت بین المللی ای بر اساس قانون جرم است. مدت اعتبار کارت یک سال بوده و شما پس از آن می توانید به دفعات آن را تمدید کنید. البته به همین راحتی نیز نمی توان کارت اعتباری را تمدید کرد. برای این کار شما باید تمامی مدارک خود را به همراه مشخصات دفتر به مرکز مورد نظر ارائه دهید. در این حالت سوابق کاری شما مورد بررسی قرار می گیرد و در صورتی که مشکلی وجود نداشت کارت شما تمدید می شود. با توجه به مراحل طولانی تمدید کارت بسیاری از افراد به دلیل عدم زمان کافی برای این کار از وکلای حقوقی استفاده می کنند. وکلای تکسفیر سال هاست که در زمینه این کارت در حال فعالیت هستند و از تمامی شرایط و قوانین تمدید این کارت مطلع می باشند. شما نیز می توانید مراحل دریافت کارت بازرگانی را تنها با یک تماس به این وکلای حقوقی بسپارید.

نمونه کارت بازرگانی

صدور کارت بازرگانی تنها در صورتی امکان پذیر است که بازرگانان شرکت یا موسسات خود را در دفتر تجاری به ثبت رسانده باشند. برای دریافت این کارت باید تمامی مدارک اعم از مدارک شناسایی صاحب کارت و مدارک مرتبط با حوزه کاری و دفتر مورد نظر را به اتاق بازرگانی ارائه دهید. این مدارک در اتاق بازرگانی مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت تایید تمامی مدارک شما می توانید فعالیت تجاری خود را آغاز کنید. در زیر نمونه ای از کارت را برای شما به نمایش خواهیم گذاشت. هزینه دریافت کارت به نوع کارت و فعالیت شما بستگی دارد. برای این که هزینه های دریافت کارت  کاهش یابد می توانید از وکلای حقوقی کمک بگیرید. این وکلا با تمامی مراحل دریافت این کارت آشنا هستند و می توانند در این راستا کمک بسیاری کنند.

کارت بازرگانی-taksafir.ir

مزایای کارت بازرگانی

وجود کارت بازرگانی این امکان را به شما می دهد که تمامی فعالیت های خود را در چارچوب قانون انجام دهید. با بهره گیری از این کارت شما می توانید تولیدات خود را به کشورهای دیگر ارسال کرده و یا مواد اولیه و دستگاه های مورد نیاز را نیز از کشورهای خارجه وارد کنید. علاوه بر آن مواردی همچون مبادله اطلاعات تجاری به صورت جهانی، واردات از مناطق آزاد، صدور ویزای تجارت، صادرات و واردات کالا به شکل تجاری، امکان صادرات تمامی کالاهای مجاز بازرگانی، شرکت در نمایشگاه های داخلی و خارجی، صدور ویزای تجاری، ثبت سفارش، صدور گواهی مبدا، ارتباط با تجار خارجی، عضویت در اتاق بازرگانی، ترخیص کالا از گمرک و … از جمله دیگر مزایایی است که می توان برای این کارت در نظر گرفت. به طور کلی شما با استفاده از این کارت می توانید از تمامی خدمات بین المللی بهره مند شده و با شرکت در نمایشگاه های بین المللی ایده ها و اطلاعات بسیاری را برای کسب و کار خود بدست بیاورید.

کارت بازرگانی-taksafir.ir

استعلام کارت بازرگانی

استعلام کارت با مراجعه به سایت خدمات الکترونیکی اتاق بازرگانی وارد بخش استعلام شده و با وارد کردن شماره ملی صاحب کارت از تمامی اطلاعات کارت مربوطه مطلع شوید. انجام هر گونه تحارت بین المللی مستلزم داشتن کارت بازرگانی است تا تمامی مراحل به صورت قانونی طی شود. استعلام کارت برای انجام امور تجارت به شما کمک می کند که از اعتبار آن اطمینان حاصل نمایید. در واقع این کارت دارای اعتبار محدودی است و شما برای انجام تجارت و داد و ستدهای بین المللی باید استعلام صورت گیرد. هنگامی که زمان تمدید اعتبار کارت فرا می رسد باید استعلامات مالی گرفته شده و در صورت عدم عوارض و مالیات مالی این تمدید انجام می پذیرد.

کارت بازرگانی هوشمند

کارت های بازرگانی به چهار دسته کارت  تجاری و کارت موردی، کارت تولیدی/صنعتی و کارت خدماتی تقسیم بندی می شود.

کارت بازرگانی تجاری مجوزی است که بر اساس آن دارند کارت می تواند به صورت بین المللی تجارت می کنند. این کارت امکانات بسیاری را در اختیار صاحب کارت قرار می دهد.

کارت بازرگانی موردی ، خدمتی دیگر از کارت بازرگانی است که با استفاده از آن اشخاص حقیقی می تواند در زمینه فعالیت خدماتی سرمایه گذاری کند. با این کار افراد می توانند تنها کالای مرتبط با کارت خود را دریافت نمایند.

کارت بازرگانی تولیدی/ صنعتی برای اشخاص حقیق و یا حقوقی که قصد قصد سرمایه گذاری در زمینه تولیدی را دارند صادر می گردد. دارنده این کارت می تواند تجهیزات و مخواد لازم برای فعالیت خود را وارد کرده و تولیدات خود را نیز صادر کند.

کارت های بازرگانی مورد تنها در مواقعی صادر می شوند که فرد حقیقی و حقوقی تنها قصد ترخیص یک بار را دارد.

نحوه صدور کارت بازرگانی

کارت بازرگانی یک از مهمترین مدارک برای هر بازرگان است تا بتواند کالاهای خود را به کشور وارد کند. این کارت در زمان صادرات کالا نیز مورد استفاده قرار می گیرد. پس مهم است که برای ادامه کار خود در سایه قانون، این کارت را به دست آورید. در تن حاضر سعی می کنیم تا مسائل مهم پیرامون کارت های بازرگانی تجاری و تولیدی را بررسی کنیم. این راهنما در زمان اقدام برای دریافت این کارت به شما کمک خواهد کرد.


برای خواندن مطالب درمورد جواز تاسیس میتوانید:

ابطال کارت بازرگانی و یا تعلیق کارت بازرگانی

کارت بازرگانی را بلافاصله پس از ثبت شرکت دریافت کنید. مهم است که کار خود را به صورت پیوسته انجام دهید تا از چشم اندازها و اهداف تجاری خود دور نباشید. برای دریافت کار بازرگانی، باید به اتاق بازرگانی رجوع کنید. پس از اتمام مراحل خواسته شده، با دریافت کارت می توانید وارد سامانه سازمان صنعت، معدن تجارت شوید تا بتوانید ثبت سفارش های خود را انجام دهید.

مسائلی مانند ابطال کارت، تعلیق آن و حتی تمدید آن را نیز باید زیر نظر همین سازمان پیش ببرید. اجازه دهید این بحث را کمی بیشتر بررسی کنیم. شاید برای شما سؤال باشد که چطور یک کارت باطل می شود؟ این اتفاق می تواند به صورت اختیاری و یا اجباری رخ دهد.

در حالت اختیاری، مالک کارت (فرقی ندارد که به صورت حقوقی و یا حقیقی به ماجرا نگاه کنیم) تصمیم می گیرد که کار تجاری خود را پایان داده و ابطال کارت را در دستور کار سازمان قرار دهد. اما در وضعیت دوم، رفتاری غیرقانونی مانند قاچاق و یا کلاهبرداری مالی باعث می شود که مراجع ذی ربط خواستار ابطال کارت شوند.

همچنین امکان دارد که مراجع قانونی، بسته به نوع فعالیت شرکت، حکم تعلیق کارت را صادر کنند. البته تعلیق کارت های بازرگانی نیز می تواند به صورت اختیاری و از طرف مالک کارت درخواست شود. کارت های بازرگانی 1 تا 5 سال تاریخ اعتبار دارد تا ما بتوانیم با رضایت خاطر به کار تجاری خود بپردازیم.

برای انجام امور مربوط به ابطال و تعلیق کارت، باید مدارک لازم را به سازمان های بازرگانی استان ها، اتاق های بازرگانی و تعاون یا اداره کل مقررات صادرات و واردات یا تحویل بدهید. این مدارک عبارت‌اند از:

  • نامه درخواست ابطال یا تعلیق
  • اظهارنامه ابطال ثبت نام در دفاتر بازرگانی کشور
  • گواهی مفاصا حساب بیمه (اگر کارت بازرگانی تولید است)
  • گواهی مفاصا حساب دارایی

سوالات متداول

کارت بازرگانی سندی است که به اشخاص حقیقی و حقوقی داده می شود تا بر اساس مصوبه ماده 2 قانون جمهوری اسلامی بتوانند صادرات و واردات انجام داده و اجازه تجارت خارجی را داشته باشند.

وجود کارت بازرگانی این امکان را به شما می دهد که تمامی فعالیت های خود را در چارچوب قانون انجام دهید. با بهره گیری از این کارت شما می توانید تولیدات خود را به کشورهای دیگر ارسال کرده و یا مواد اولیه و دستگاه های مورد نیاز را نیز از کشورهای خارجه وارد کنید. علاوه بر آن…

کارت بازرگانی نیز مانند هر مجوز دیگری دارای اعتبار خاصی است و پس از پایان اعتبار آن فاقد کارکرد می باشد. به همین دلیل شما پس از پایان مدت اعتبار خود نمی توانید هیچ گونه روابطی با خارج داشته باشید و در صورت انجام هر تجارت بین المللی ای بر اساس قانون جرم است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]