انحلال شرکت چیست؟

این سوالی است که بسیاری از افرادی که قصد منحل کردن شرکت را دارند از ما می پرسند. هنگامی که شرکتی فعالیت خود را متوقف می کند و دیگر تمایل ندارد که در این حوزه کار نماید، برای کاهش هزینه های خود از این روش استفاده خواهد کرد. در واقع منحل کردن شرکت صورت جلسه ای است که به منظور ثبت تغییرات شرکت صورت می گیرد. در این صورت جلسه که می بایست توسط صاحبین شرکت امضا شود، باید به صورت واضح دلیل این انحلال نیز ذکر گردد. در زیر به صورت کامل موضوع منحل کردن شرکت را برای شما توضیح خواهیم داد.

انحلال یعنی چی؟

برخی از صاحبین شرکت بنا به هر دلیلی تصمیم می گیرند که به فعالیت تجاری خود پایان دهند. هنگامی که صحبت از انحلال به میان می آید بسیاری از افراد گمان می کنند که این انحلال در واقع پایان یک کسب و کار است. ولی این طور نیست. کسب و کارها به دلایل مختلفی می توانند منحل شوند که پایان کسب و کار یکی از دلایل آن است. راه اندازی کسب و کاری جدید، ادغام با شرکتی دیگر و … می تواند از جمله دلایل انحلال باشد. بنابراین منحل شدن شرکت می توانید در دسته های مختلفی از جمله انحلال قهری، منحل کردن شرکت بر اساس مصلحت و انحلال با حکم قضایی قرار گیرد.

انحلال شرکت - موسسه حقوقی تکسفیر

دستورالعمل انحلال شرکت

انحلال شرکت مراحل متعدد و دوندگی بسیاری دارد و برای این که بتوانید به تمامی دستورالعل انحلال عمل کرده و در این راستا موفق شوید، باید به صورت کامل با قوانین آشنا باشید. ولی پیشنهاد می کنیم برای این که انحلال شرکت به صورت قانونی و بدون هیچ مشکلی انجام پذیرد، این کار را به وکلای حقوقی فعال در زمینه انحلال شرکت بسپارید. تک سفیر دارای وکلای بسیار باتجربه هستند که به صورت کامل با مراحل قانونی منحل کردن شرکت مسلط می باشند و می توانند انحلال شرکت را به بهترین شکل ممکن برای شما انجام دهند.
برای خواندن مطالب درمورد ثبت تغییرات شرکت میتوانید:

منظور از انحلال شرکت چیست؟

انحلال در امور مالی و اقتصادی فرآیند پایان دادن به یک تجارت و توزیع دارایی های آن بین مدعیان است. … با پایان عملیات شرکت، باقی مانده دارایی ها برای پرداخت بستانکاران و سهامداران بر اساس اولویت مطالبات آنها استفاده می شود.

مراحل منحل کردن  شرکت

انحلال شرکت شامل مراحل متعددی است که در ادامه به آن اشاره می کنیم:

  • در مرحله اول تمامی شرکا باید به توافق رسیده و صورت جلسه را امضا کنند.
  • در نهایت مدیر عامل اصلی باید درخواستی کتبی مبنی بر منحل کردن شرکت را به مرحله اجرا برساند.
  • تصفیه کردن کلیه حساب های شرکت و تصفیه با کارکنان از دیگر مرحله منحل کردن شرکت است.
  • تعیین محل تصفیه شرکت
  • مراجعه به اداره ثبت
  • بارگزاری کردن صورت جلسه در سامانه
  • ارسال صورت جلسه منحل شدن شرکت و همچنین ارسال لیست سهامداران به اداره ثبت شرکت ها از طریق پست.
  • مراجعه مدیر شرکت به منظور منحل کردن شرکت و ارائه تمامی مدارک
  • نهایتا درج آگهی انحلال در روزنامه های رسمی کشور
انحلال شرکت - موسسه حقوقی تکسفیر

منحل کردن  شرکت سهامی خاص

شرکت های سهامی خاص در واقع شرکت هایی است که سرمایه های این شرکت به سهام تقسیم می گردد. حال این شرکت ها ممکن است به دلایلی درخواست انحلال کنند. این انحلال باید در قالب انحلال سهامی خاص انجام پذیرد. این انحلال در سه گروه انحلال قهری، انحلال به حکم دادگاه و انحلال به صلاح دید مجمع عمومی فوق العاده قرار می گیرد که هر کدام دارای مراحل و شرایط خاصی می باشد. انحلال سهامی خاص باید بر اساس توافقات و با طی مراحل قانونی انجام پذیرد. سهامداران باید در مهلت تعیین شده با سهامداران، طلبکاران و … تصویه حساب کرد ه و مدارک آن را ارائه دهد.


برای خواندن مطالب درمورد ثبت صورت جلسات شرکت میتوانید:

نحوه انحلال شرکت

انحلال شرکت پیش از زمان در صلاح دید مجمع عمومی فوق العاده می باشد و هر زمان که تصمیم بگیرد می توانند اقدام به انحلال نمایند. این درخواست هنگامی رسمیت پیدا می کند و اعتبار دارد که اکثریت افراد در جلسه ای رسمی رای مثبت خود را بابت این درخواست اعلام کنند. پس از آن تمامی سهامداران می بایست صورت جلسه تنظیم شده را امضا کرده و مدارک خود را ارائه دهند. سپس این مدارک و صورت جلسه را به اداره ثبت شرکت ها ارسال گردد. این صورت جلسه در این اداره مورد بررسی قرار گرفته و تمامی تحقیقات و مراحل مورد نیاز طی می شود. در انتها نیز باید آگهی انحلال در روزنامه های رسمی و روزنامه کثیرالانتشار ثبت گردد..

با توجه به این که نحوه انحلال امری پیچده و زمان بر است و باید مراحل متعددی برای این کار طی شود، بسیاری از افراد این که این مراحل ساده تر و اصولی تر انجام شود از یک وکیل کمک می گیرند. تک سفیر دارای وکلایی بسیار قدرتمند و آگاه است و بر روی تمامی اصول و مراحل انحلال تسلط کامل دارد. وکلای تک سفیر برترین خدمات را به مشتریان خود ارائه می دهد و از این رو شما می توانید کلیه مراحل حقوقی انحلال را با اطمینان کامل به آن ها بسپارید.

خرید و فروش برند-taksafir.ir

نحوه انحلال شرکت اینترنتی

شرکت های اینترنتی همان طور که از نامشان مشخص است به شرکت هایی گفته می شود که در بستر اینترنت در حال فعالیت می باشد. بسیاری از این شرکت ها صرفا جهت سرگرمی فعالیت می کنند و هیچ هویتی ندارند. ولی شرکت های اینترنتی که به منظور کسب درآمد فعالیت خود را در بستر اینترنت آغاز می کنند برای معتبر شدن نیاز به نماد الکترونیکی دارند. به همین دلیل برای دریافت این نماد باید شرکت خود را به ثبت برسانند. از طرفی این شرکت های اینترنتی برای پایان دادن به فعالیت خود و انحلال نیز نیاز به طی مراحل مختلفی دارند.

نحوه انحلال بدین صورت است که در مرحله اول برای درخواست ثبت منحل شدن جلسه ای به صورت رسمی تشکیل شود. حضور تمامی شرکا و سهامداران در این جسله الزامی بوده و در صورت عدم حضور یکی از این سهامداران جلسه شکل رسمی پیدا نخواهد کرد. د ر این جلسه تمامی سهامداران باید با انحلال موافقت کنند و مخالفت حتی یکی از این سهامداران نیز درخواست انحلال را منتفی می کند.

پس از این که تمامی سهامداران و شرکا موافقت خود را مبنی بر انحلال اعلام کردند، می بایست صورت جلسه را نیز امضا نمایند. در انتها این صورت جلسه به همراه سایر مدارک به اداره ثبت ارسال می شود و پس از طی مراحل اداری و تحقیقات اداره ثبت، نظر قطعی مبنی بر منحل شدن شرکت به شما اعلام خواهد شد.

انحلال شرکت - موسسه حقوقی تکسفیر

شرایط مختلف انحلال شرکت

انحلال شرکت برای بسیاری از تجار رخ می دهد و امری طبیعی است. افراد می توانند از طرق مختلف برای این کار اقدام کنند. در نظر داشته باشید که این میان تنها بررسی دقیق مشکلات به وجود آمده و طی مسیر قانونی برای انحلال شرکت بسیار مهم است. شما موظف هستید که این مسئله را در مجمع عمومی خود حل و فصل کرده و صورتجلسه آن را به اداره ثبت شرکت ها تقدیم کنید. در متن حاضر بر آنیم تا این موضوع را از زوایای مختلف برای شما شرح دهیم.


برای خواندن مطالب درمورد پروانه بهره برداری میتوانید:

انحلال شرکت غیر فعال

انحلال شرکت مساوی با عدم فعالیت یک شرکت است. شاید شما برای سالیان متمادی فعالیت داشته اید و حالا با تغییر اوضاع و شرایط کاری به این نتیجه رسیده اید که با انحلال شرکت می توان مسائل را حل کرد. حتما این انتخاب برای شما آخرین گزینه موجود است و قبل از رسیدن به این نقطه تمام بررسی های لازم را برای بازسازی اوضاع انجام داده اید.

انحلال یک شرکت می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. یکی از این موارد عدم فعالیت شرکت است. اگر جزو آن دسته افراد هستید که بعد از ثبت شرکت هیچ اقدامی برای دریافت کارت بازرگانی و یا انجام امور مالیاتی انجام نداده اید، باید غیر فعال بودن خود را به اداره دارایی اعلام کنید. عدم توجه به این موضوع عواقب خاص خود را دارد.

سنگین ترین مجازات برای این موضوع، علی الراس شدن است. به این معنا که شما باید جریمه مالی سنگینی را متحمل شوید. برای جلوگیری از این کار، در چهار ماه اول سال مالی خود، طی نامه ای به اداره مالیات اعلام کنید که شرکت فعالیتی ندارد. بعد از اخذ تأییدات لازم، برای انحلال شرکت اقدام به کار خواهید کرد.

انحلال یک شرکت می تواند از طریق دادگاه و یا اداره ثبت شرکت ها انجام شود. توصیه ما این است که از روش دوم استفاده کرده و با تشکیل جلسه مربوطه به فعالیت تجاری خود پایان دهید. مراحل این کار برای تمامی شرکت ها یکسان است. این مراحل عبارت‌اند از:

  1. تشکیل جلسه انحلال شرکت و تنظیم صورتجلسه آن
  2. تهیه مدارک لازم (مدارک هویتی شرکت و اعضای آن)
  3. پرداخت تمامی بدهی ها و موارد مالیاتی
  4. تحریر صورتجلسه در سامانه اداره ثبت شرکت ها
  5. تأیید پیش نویس آگهی انحلال
  6. پرداخت تعرفه مشخص برای درج آگهی در روزنامه رسمی

سوالات متداول

برخی از صاحبین شرکت بنا به هر دلیلی تصمیم می گیرند که به فعالیت تجاری خود پایان دهند. هنگامی که صحبت از انحلال شرکت به میان می آید بسیاری از افراد گمان می کنند که این انحلال در واقع پایان یک کسب و کار است. ولی این طور نیست. کسب و کارها به دلایل مختلفی می توانند منحل شوند که پایان کسب و کار یکی از دلایل آن است. راه اندازی کسب و کاری جدید، ادغام با شرکتی دیگر و … می تواند از جمله دلایل انحلال شرکت باشد. بنابراین منحل شدن شرکت می توانید در دسته های مختلفی از جمله انحلال قهری، انحلال شرکت بر اساس مصلحت و انحلال با حکم قضایی قرار گیرد.

انحلال شرکت پیش از زمان در صلاح دید مجمع عمومی فوق العاده می باشد و هر زمان که تصمیم بگیرد می توانند اقدام به انحلال شرکت نمایند. این درخواست هنگامی رسمیت پیدا می کند و اعتبار دارد که اکثریت افراد در جلسه ای رسمی رای مثبت خود را بابت این درخواست اعلام کنند. پس از آن تمامی سهامداران می بایست صورت جلسه تنظیم شده را امضا کرده و مدارک خود را ارائه دهند. سپس این مدارک و صورت جلسه را به اداره ثبت شرکت ها ارسال گردد. این صورت جلسه در این اداره مورد بررسی قرار گرفته و تمامی تحقیقات و مراحل مورد نیاز طی می شود. در انتها نیز باید آگهی انحلال شرکت در روزنامه های رسمی و روزنامه کثیرالانتشار ثبت گردد.

نحوه انحلال شرکت بدین صورت است که در مرحله اول برای درخواست ثبت منحل شدن جلسه ای به صورت رسمی تشکیل شود. حضور تمامی شرکا و سهامداران در این جسله الزامی بوده و در صورت عدم حضور یکی از این سهامداران جلسه شکل رسمی پیدا نخواهد کرد. د ر این جلسه تمامی سهامداران باید با انحلال شرکت موافقت کنند و مخالفت حتی یکی از این سهامداران نیز درخواست انحلال شرکت را منتفی می کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]