پروانه بهره برداری

پروانه بهره برداری چیست و چرا برای پروژه های تجاری لازم است؟ در تمامی کشورهای دنیا برای انجام فعالیت های تجاری و راه انداری کسب و کار نیاز به مجوز است. این پروانه می تواند به نوعی استانداردهای لازم برای اجرای کسب و کار به شمار می رود. در صورتی که شما نیز قصد دریافت پروانه  را دارید حتما مقاله زیر را مطالعه کنید.

پروانه بهره برداری - موسسه حقوقی تکسفیر

استعلام پروانه بهره برداری

همان طور که می دانید کلیه اصناف برای ادامه فعالیت و افزایش اعتبار خود باید دارای پروانه بهره برداری باشد. خریداران نیز می توانند به راحتی وارد سایت شده و پروانه مربوطه را استعلام کنند. به عنوان مثال شما برای دریافت پروانه  مواد غذایی می توانید وارد سایت http://www.ttac.ir شده و پروانه محصول خریداری شده را استعلام نمایید. پروانه بهره به شما کمک می کند که با اعتبار بیشتری در این حوزه فعالیت کنید. از این رو شرکت های داخل ایران برای شروع به کار نیازمند این سند می باشند.

مراحل اخذ پروانه بهره برداری اینترنتی

پروانه بهره برداری را زمانی می توان دریافت کرد که واحدهای صنعتی مجموعه شما تأسیس شده باشند. به این معنا که شما باید نیروی کار خود را استخدام کرده، ماشین آلات و تجهیزات لازم را نیز خریداری کنید. زمانی که یک واحد از این مجموعه آماده کار بود، می توان برای دریافت پروانه بهره برداری اقدام کرد. البته این سند را می توان با داشتن یک مکان استیجاری نیز دریافت کرد و نیازی نیست که حتما محل کار مجموعه خود را خریداری کنید. در متن حاضر سعی می کنیم این موضوع را بیشتر بررسی کنیم.   


برای خواندن مطالب درمورد ثبت تغییرات شرکت میتوانید:

پروانه بهره برداری چیست؟

مجوزهای بهره برداری به معنای هرگونه تأییدیه، مجوز، بایگانی یا ثبت است که برای فعالیت قانونی و مؤثر شرکت از کلیه مشاغل آن، از جمله بدون محدودیت در مجوز کسب و کار، مجوز خدمات صوتی و تصویری، کسب و کار خدمات مخابراتی ارزش افزوده لازم است. …

پروانه بهره برداری چیست؟

پروانه سند و مجوزی است که پیش از شروع کار از طرف صنف های مختلف به واحدهای صنعتی اختصاص داده می شود. یعنی تمامی امور مورد نیاز همچون نصب ماشین آلات، تولید آزمایشی و استخدام نیروی انسانی باید انجام پذیرد ولی در صورتی که تنها قسمتی از واحد در مرحله بهره برداری قرار گرفته باشد می توان برای واحد آماده جهت دریافت پروانه اقدام کرد.

خرید و فروش برند-taksafir.ir

مراحل دریافت پروانه 

برای این که بتوانید پروانه را با موفقیت و بدون هیچ مشکلی دریافت کنید نیاز است که مراحل مختلفی طی شود. در ادامه به توضیح مهم ترین مراحل دریافت پروانه اشاره خواهیم کرد:

اولین مرحله برای دریافت پروانه مراجعه به سایت بهین یاب می باشد. شما در این سامانه رفته و مدارک لازم و درخواست خود را وارد می کنید.

پس از این که تقاضای پروانه شما با موفقیت ثبت شد، درخواست شما در سازمان مورد بررسی قرار می گیرد.

در صورتی که با تقاضای شما موافقیت شد، کارشناس مربوطه به واحد شما مراجعه کرده و تمامی شرایط را بررسی می کند.

از طریق سامانه مربوطه شما می توانید روند پرونده خود را استعلام نمایید.

پس از این مراحل شما موفق به دریافت پروانه خواهید شد.

دستورالعمل صدور پروانه بهره برداری

پروانه به فعالیت هایی اختصاص داده می شود که جواز تاسیس دریافت کرده باشند. این شرکت ها مرحله آزمایشی را با موفقیت طی کرده است. برای دریافت این پروانه نیازمند طی مراحل متعددی بوده و باید دستورالعمل خاصی رعایت شود. در ادامه این مراحل و دستورالعمل ها را به شما شرح خواهیم داد:

صاحب جواز تاسیس باید درخواست صدور پروانه  را به وزارت صنایع و معادن ارائه دهد.

درخواست کننده باید فرم سوالات صدور پروانه را پر کرده و با صداقت کامل به تمامی سوالات پاسخ دهد.

پس از آن کارشناس مربوطه از پروژه بازدید کرده و تمامی جوانب را مورد بررسی قرار می دهد.

سپس باید واریزی های مرتبط با دریافت پروانه  انجام شده و فیش آن به اداره مربوطه ارائه گردد.

نهایتا در صورت موفقیت آمیز بودن تمامی مراحل پروانه  برای شما صادر می شود.

این مراحل و دستورالعمل ها شاید به ظاهر سطحی و آسان باشد ولی برای رسیدن به این پروانه نیاز به فعالیت و تلاش بسیاری می باشد. به همین منظور بسیاری از صاحبین صنایع برای دریافت این سند از وکیل حقوقی مسلط بر روی این کار کمک می گیرند. تک سفیر دارای وکلای بسیار مسلط و کاربلد هستند که به خوبی با تمامی مراحل و دستورالعمل های پروانه  آشنا بوده و می توانند در سریع ترین زمان ممکن این سند را برای شما اخذ نمایند. شما برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره های درج شده در سایت با تک سفید تماس حاصل نمایید.

مزایای دریافت پروانه 

این پروانه مزایای بسیاری دارد که عبارت است از:

  • با دریافت پروانه امتیازهای ویژه ای برای صاحب این پروانه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تعلق می گیرد.
  • دریافت علامت استاندارد برای افرادی که دارای پروانه هستند بسیار آسان می باشد.
  • وجود این سند می تواند اعتبار واحد صنعتی شما را به شدت افزایش دهید.
  • شرکت در مناقصات خصوصی و دولتی با استفاده از این پروانه امکان پذیر است.

سامانه پروانه بهره برداری

بهین یاب سامانه اصل دریافت پروانه بهره برداری به شمار می رود. شما می توانید با مراجعه به این سایت درخواست خود را مبنی بر درخواست پروانه ارائه دهید. این بخش شامل یک فرم پرسشنامه بوده و برای این که درخواست دریافت پروانه  شما صادر شود، نیاز است که به تمامی سوالات پاسخ داده شود.


برای خواندن مطالب درمورد ثبت صورت جلسات شرکت میتوانید:

هزینه دریافت

هزینه پروانه بهره برداری به صورت مستقیم با خط تولید شما در ارتباط است. در واقع هزینه این پروانه به نوع فعالیت واحد صنفی شما، اخذ جواز تاسیس، حجم تولید و … بستگی دارد. برای دریافت این پروانه نیاز است که مراحل مختلفی طی شود. ولی از آن جا که برخی از افراد با این مراحل آشنایی کاملی ندارند هزینه بالایی را برای دریافت این سند پرداخت می کنند. در نتیجه برای این که هزینه های دریافت پروانه شما کاهش یابد بهتر است از وکلای حقوقی برای این کار کمک بگیرید. جهت اطلاع از قیمت دقیق پروانه  تنها کافیست با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل نمایید.

پروانه بهره برداری - موسسه حقوقی تکسفیر
پروانه بهره برداری - موسسه حقوقی تکسفیر

اعتبار پروانه 

این که پروانه بهره برداری واحد صنفی شما تا چه مدت اعتبار دارد از اهمیت بسیاری برخوردار است. حال این سوال پیش می آید که اعتبار این پروانه چقدر است؟ شهر فعالیت یکی از فاکتورهایی است که بر روی هزینه پروانه تاثیر می گذارد. در شهر تهران پروانه  تا یک سال اعتبار دارد و برخی از شهرها مدت اعتبار این پروانه تا پایان فعالیت شما می باشد. پس از پایان اعتبار این پروانه بازرس به واحد صنعتی شما مراجعه کرده و در صورت تایید مجدد فعالیت شمما می توانید به مدت 5 سال پروانه بهره برداری خود را تمدید کنید. نهایتا در صورت هر گونه سوال در رابطه با ابهامات ذهنی خود با تک سفیر تماس بگیرید.

اعتبار پروانه بهره برداری

پروانه بهره برداری با این هدف صادر می شود که بتوان ثابت کرد یک مجموعه صنعتی توانایی و ظرفیت تولید در میزان مشخصی را دارد. به همین خاطر لازم است که در ابتدای کار، تولید آزمایشی را شروع کنید تا میزان و حد این ظرفیت مشخص شود. توجه داشته باشید که این تولید انبوه باید در بازه زمانی محدود و مشخص انجام شود.

برای صدور پروانه های بهره برداری، ظرفیت تولید مجموعه را با توجه به ماشین آلات مورد استفاده در خط تولید، نیروی کار در سه شیفت (معادل 5.000.000 ساعت) محاسبه می کنند. به یاد داشته باشید که اگر واحد شما قصد تولید یک کالای جدید را دارد یا می خواهد ظرفیت تولید خود را بالا ببرد، باید برای دریافت پروانه بهره برداری جدید اقدام کند.

پروانه های بهره برداری تا زمانی که مجموعه در حال کار کردن است، اعتبار دارند. در اصل در متن این سند، روز یا تاریخ خاصی را برای انقضاء مشخص نمی کنند. اما تا روزی که مجموعه صنعتی می تواند قبوض خود را پرداخت کرده، لیست بیمه افراد را به سازمان تأمین اجتماعی ارائه کند و آمار تولید خود را ثبت نماید، پروانه بهره برداری او اعتبار خواهد داشت. البته این امر برای شهرستان ها مورد نظر است.

پروانه بهره برداری در تهران 1 سال اعتبار دارد. بعد از این یک سال، بازرس مخصوص برای بازدید از مجموعه به صورت حضوری مراجعه می کند. در صورتی که او توانایی شما را برای ادامه فعالیت تأیید کند، اعتبار پروانه های بهره برداری را تا 3 سال در نظر می گیرند. پس از پایان این 3 سال نیز یک بار دیگر بررسی های لازم انجام شده و این بار اعتبار پروانه های بهره برداری را تا 5 سال صادر می کنند.

همچنین زمانی که کار تولید شما به پایان رسیده و یا نمی خواهید فعالیت مجموعه را ادامه دهید، باید برای ابطال پروانه بهره برداری اقدام کنید.


برای خواندن مطالب درمورد انحلال شرکت میتوانید:

آیا می دانستید پروانه بهره برداری قابل انتقال می باشد؟

پروانه بهره برداری را می توانید به دیگران انتقال دهید. اما انجام این کار شرایط خاص خود را دارد. اجازه دهید قبل از پرداخت به این موضوع در یک نگاه اجمالی مراحل اخذ پروانه بهره برداری را بررسی کنیم تا بدانیم این سند در چه شرایطی دریافت می شود و چطور می توان آن را منتقل کرد.

برای اخذ پروانه های بهره برداری، باید مدارک زیر را تهیه کنید.

  1. مدارک هویتی متقاضی (حقوقی یا حقیقی)
  2. مدارک ثبتی شرکت (در صورتی که درخواست کننده حقوقی است)
  3. اجازه نامه یا مدرک پایان کار
  4. لیست و فاکتور خرید تجهیزات کارگاه
  5. لیست بیمه کارگران
  6. متن تأییدیه معاونت دارویی و غذایی دانشگاه علوم پزشکی (در صورتی که واحد تولید مواد غذایی، دارویی یا بهداشتی تولید کند)

پس از تهیه این مدارک می توانید با مراجعه با سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت برای درخواست پروانه بهره برداری بهره برداری، اقدام کنید. برای این کار در ابتدای امر لازم است که به صورت غیرحضوری درخواست کنید و منتظر باشید تا بازرسان این سازمان برای بررسی درخواست شما به صورت حضوری در مجموعه حاضر شوند. تأیید این بازرسان مساوی با تکمیل روند دریافت پروانه بهره برداری شما است.

فرض را بر این بگذاریم که شما تمام این مراحل را طی کرده اید. اما در حال حاضر می خواهید پروانه بهره برداری خود را به کس دیگری (یا شرکت دیگری) انتقال دهید. این امر نیز باید زیر نظر سازمان صنعت، معدن و تجارت انجام شود تا وجه قانونی داشته باشد.

برای انتقال پروانه بهره برداری به شخصی دیگر، باید در سامانه این سازمان ثبت نام کنید. پس از وارد کردن اطلاعات متقاضی، انتخاب نوع پروانه بهره برداری و معرفی مشخصات مالک جدید، درخواست خود را ثبت نمایید. توجه داشته باشید که اگر صرفا قصد دارید که نام واحد مورد نظر خود را تغییر دهید، می توان از صفحه ورود همین سامانه استفاده کرد. 

سوالات متداول

پروانه بهره برداری سند و مجوزی است که پیش از شروع کار از طرف صنف های مختلف به واحدهای صنعتی اختصاص داده می شود. یعنی تمامی امور مورد نیاز همچون نصب ماشین آلات، تولید آزمایشی و استخدام نیروی انسانی باید انجام پذیرد ولی در صورتی که تنها قسمتی از واحد در مرحله بهره برداری قرار گرفته باشد می توان برای واحد آماده جهت دریافت پروانه بهره برداری اقدام کرد.

با دریافت پروانه بهره برداری امتیازهای ویژه ای برای صاحب این پروانه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تعلق می گیرد.

دریافت علامت استاندارد برای افرادی که دارای پروانه بهره برداری هستند بسیار آسان می باشد.

وجود این سند می تواند اعتبار واحد صنعتی شما را به شدت افزایش دهید.

شرکت در مناقصات خصوصی و دولتی با استفاده از این پروانه امکان پذیر است.

هزینه پروانه بهره برداری به صورت مستقیم با خط تولید شما در ارتباط است. در واقع هزینه این پروانه به نوع فعالیت واحد صنفی شما، اخذ جواز تاسیس، حجم تولید و … بستگی دارد. برای دریافت این پروانه نیاز است که مراحل مختلفی طی شود. ولی از آن جا که برخی از افراد با این مراحل آشنایی کاملی ندارند هزینه بالایی را برای دریافت این سند پرداخت می کنند. در نتیجه برای این که هزینه های دریافت پروانه بهره برداری شما کاهش یابد بهتر است از وکلای حقوقی برای این کار کمک بگیرید. جهت اطلاع از قیمت دقیق پروانه بهره برداری تنها کافیست با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]